Search Frugal Divorced Liz

Friday, September 10, 2010

My Dog Was Attacked!

I had to take my dog, Amber, to the vet this week, because she was attacked by another dog and hurt! Luckily, she wasn't hurt very bad, but she needed stitches, pain killers, and antiseptic cream. Unfortunately, she keeps licking off the antiseptic, so I don't know how much it's helping!

I hope she feels better soon. The other dog came into my yard to attack her, so now I'm scared to let her outside. I think the painkillers are making her sleepy, because she seems a lot more tired than usual. She has all of these missing tufts of hair, and she keeps licking her cuts and whining. At least she's current on her rabies vaccines!

Thursday, September 2, 2010

Frugal School Lunches

I've had a lot of people ask me how to make school lunches frugal. I've been packing school lunches for 4 years now, so I've learned a few things about making them affordable! Here is what I've figured out along the way:


Individual bags of chips, packages of cookies, packages of crackers, packages of baby carrots, etc... may look appealing and convenient, but they are real budget busters, not to mention wasteful and bad for the environment. Instead of buying individual packages of baby carrots (for example), just buy a regular sized bag and send one serving every day. You don't even have to put baby carrots in a plastic bag. I wrap them up in a paper towel, and they keep just fine. If you want to send yogurt or applesauce, get a small Tupperware container and portion some out from a regular sized carton, or jar. I have sent applesauce many times this way.


If you want to send cookies to school with your child, make some yourself! If you're not a big baker, buy a bag of cookie mix or brownie mix and go to town! I even buy mixes sometimes, when they are on sale. With sales and coupons, you can get all kinds of mixes for really cheap. Buy some cake mix and make cupcakes! Even if you pay full price for the mix, it is SO much more economical to make your own semi homemade, rather than just buying a package of cookies, muffins, or brownies. Also, the other kids and teachers will think you're mother of the year!:P It literally takes like 20 minutes to whip up a batch of cookies or muffins, whether you're using a mix or not. Just try it and see how happy your child is!


Not only do lunchables contain enough sodium to cause an elephant to have a stroke, they are also a HUGE waste of money and resources. If you want to pack your child some crackers with toppings, just go out and buy some crackers, a few toppings, and call it a day. Better yet, send your child to school with a sandwich on some whole wheat bread! People are always telling me that their child won't eat whole wheat bread, or won't eat fruit, or won't eat vegetables. They WILL eat it if that's what they are offered. Parents have to set the example by eating it first (with enthusiasm!) and then your kids are sure to follow.

Here are my basic lunch plans

Lunch I
Peanut butter sandwich on homemade flax bread (You can buy bread, I just like to make my own!)
An apple, plum, or banana
Blueberries, blackberries, or baby carrots
1 or 2 homemade cookies (depending on the size)
A thermos of juice or soymilk (sometimes I send juice boxes if they were on sale)

Lunch II
Two homemade whole grain muffins, such as zucchini or banana nut
An apple, banana or plum
Berries or baby carrots
1 or 2 homemade cookies
Soymilk or juice

Lunch III
Homemade whole grain pita bread
a small container of homemade hummus
Grape tomatoes, sliced cucumbers and baby carrots in a baggie
1 or 2 homemade cookies
Soymilk or juice

I pretty much always send one of those three lunches to school with my kids, and in 4 years, they have never complained. They especially love the muffin version. Sometimes I will send leftover pumpkin or sweet potato pie if I have any, instead of the cookies.