Search Frugal Divorced Liz

Friday, August 6, 2010

Reader Questions Post!

I usually just answer reader questions via e-mail, but I thought this time I would make a post out of it! I've noticed that lots of other blogs do this, so I'm jumping on the bandwagon.:P

Dear Liz,
How can you afford to eat so many expensive ingredients, and eat so much fresh food on your $50 a week grocery budget? I budget $300 per month for my family of 4, and I could never afford to buy the things you buy, like maple syrup and tons of fresh fruit.

Well, one way I'm able to afford a lot of expensive ingredients, is my family doesn't eat meat or dairy products anymore. One day I realized that meat is really expensive, and my kids don't even like it! After I stopped buying meat, cheese, sour cream, and yogurt, I suddenly had a lot more money for fruits and vegetables. Another way I save is I buy a lot of staple items in bulk when I get some extra money. Every three months I get a few hundred dollars back in Pell Grant money, and I often will use it to buy rice, rolled oats, dried fruit, flour, beans, lentils, cereal on sale, almonds, pasta, yeast, and corn chips. With those staple items already bought, I have a lot more money to spend on perishables and extras, like maple syrup. I also make all of my own cleaning products, which helps me stay on track with my budget. I would advise you to look at what you buy from the store with a critical eye. Are you buying individual servings of chips? Soda? frozen meals? expensive breakfast cereals? All of those things can be real budget busters. I hope this helps!

Dear Liz,
Why don't you post your menu plan for the week anymore?

That is just sheer disorganization on my part! Sadly, I'm pretty much hopelessly scatterbrained.:P

Dear Liz,
I was wondering where you get the clothes that you wear in your profile pictures. Do you make them?

Actually, my mom makes them! She started sewing a while back and since then, my wardrobe has gotten really huge. She's making me a dress with witches and bats for Fall.:P


Mary said...

Does your mother make clothes for your kids, too? She should start her own clothing line!

Barb @ 1SentenceDiary said...

What a great example of "identifying the problem." The problem: spending more on food than you want to. The solution, figure out which expensive things don't actually get eaten. Even if it's meat and dairy. Very insightful.

I'm still incredibly impressed that you feed yourself and the kids on so little.